Apel Burmistrza Tułowic z dnia 09.03.2020 r.


Drodzy Mieszkańcy Gminy Tułowice!

W trosce o pomyślność nas wszystkich pragniemy przekazać kilka najważniejszych informacji na temat zasad zachowania, chroniących przed zarażeniem się koronawirusem.

Przede wszystkim nie dajmy się ponieść emocjom i panice! To nie pomoże.

Zadbajmy o sprawy, na które możemy mieć wpływ, a są to podstawowe zasady higieny:

  • Często myjmy ręce, używając mydła i ciepłej wody,
  • Starajmy się nie dotykać rękami oczu, ust i nosa,
  • Kiedy kaszlemy lub kichamy, zakrywajmy usta i nos chusteczką jednorazową, którą następnie wyrzućmy do kosza. Jeśli nie mamy chusteczki, bezpieczniej będzie kichnąć lub kaszlnąć w zgięcie łokcia,
  • Unikajmy niepotrzebnych skupisk ludzi – zarówno mniejszych, jak i większych,
  • Jeśli mieliśmy kontakt z osobą zarażoną wirusem lub wróciliśmy z regionu, gdzie on występuje i zauważyliśmy u siebie objawy choroby nie działajmy na własną rękę! POZOSTAŃMY W DOMU I TELEFONICZNIE POINFORMUJMY LEKARZA PIERWSZEGO KONTAKTU LUB POWIATOWĄ STACJĘ SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNĄ LUB ODDZIAŁ OBSERWACYJNO – ZAKAŹNY W CELU USTALENIA DALSZEGO POSTĘPOWANIA.

Dlaczego ważne jest, by zrobić to telefonicznie, a nie osobiście? W ten sposób unikniemy zakażania innych osób oraz personelu medycznego, co może skutkować kwarantanną lub zamknięciem całej placówki medycznej. Tym samym pozbawiamy naszą gminę podstawowej opieki medycznej.

Osoby starsze, schorowane, o obniżonej odporności powinny ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych, ponieważ są najbardziej narażone na zarażenie wirusem,
a także najgorzej znoszą przebieg choroby. Istnieje możliwość telefonicznego wypisywania recept – bez przychodzenia do przychodni.

Rodzice, jeśli Wasze dziecko ma katar, jest przeziębione, to nie wysyłajcie go do przedszkola czy szkoły. W ten sposób pomożecie mu szybciej dojść do zdrowia i nie narazicie innych dzieci na chorobę.

Nie dajmy się nabrać, że jednorazowe maseczki uchronią nas przed zakażeniem. Ich rola polega na nieznacznym ograniczaniu rozprzestrzeniania wirusów przez OSOBY JUŻ ZARAŻONE, ale pod warunkiem, że osoby te regularnie i często zmieniają te maseczki na nowe.

Telefony, na które należy zgłaszać przypadki podejrzenia występowania koronawirusa znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Tułowicach i drzwiach przychodni zdrowia. Zostały również rozplakatowane na terenie gminy.

Informacja opracowana przez: Urząd Miejski w Tułowicach oraz NZOZ SANMED.