Reprezentacja Morsów Borów Niemodlińskich na XVI Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie


      W dniach 8 - 10 lutego reprezentacja Morsów Borów Niemodlińskich zrzeszająca przedstawicieli gmin Tułowice oraz Niemodlin w liczbie 17 osób wzięła udział w XVI Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie. Jak poinformowała Maria Piskier z biura zlotu w Centrum Kultury w Mielnie, w tym roku do Bałtyku weszło aż 4904 osoby z ponad 5022 zarejestrowanych morsów. To rekordowa liczba mieleńskich zlotowiczów. Temperatura powietrza wyniosła 5 st. Celsjusza, woda miała cztery stopnie mniej.

Najstarszy mors miał 82 lata i przyjechał z klubem z Dębowa. Do zimnego Bałtyku weszła też burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała, która po raz pierwszy na kąpiel zdecydowała się podczas ubiegłorocznego, jubileuszowego zlotu.

Kąpiel poprzedziła parada morsów, którzy do Mielna przyjechali ze 190 klubów z Polski i zagranicy, m.in. z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ruszyli z centrum tegorocznego zlotu, które znajdowało się w specjalnej hali namiotowej przy ul. Lechitów na parkingu przy centrum handlowym, by ulicami Mielna dojść do wejścia na plażę od ul. 1 Maja.

Po plaży paradowały morsy przebrane m.in. za meduzy, misie, pingwiny, wikingów i tancerki samby. - Nad bezpieczeństwem uczestników zlotu czuwało w sumie ok. 300 osób, w tym pracownicy poznańskiej firmy ochroniarskiej, WOPR, straż pożarna, policja, straż miejska, ratownicy PCK, dwie ekipy medyczne. Do tej liczby trzeba jeszcze dodać pracowników biura zlotu oraz pracowników ekipy technicznej - powiedziała Piskier. Przez cały zlot na rogu ulic Kościuszki i Chrobrego stał namiot sferyczny, do którego przeniósł się pałac ślubów. Tu morsy mogły zawrzeć związek małżeński ważny jedynie na czas imprezy.

Natomiast w namiocie głównym w piątek odbył się wieczór integracyjny z Kabaretem Hrabi. Dzień później na morsów czekał panel dyskusyjny "Ludzie morza" z udziałem kapitana jachtowego żeglugi wielkiej Romana Paszke i specjalizującego się w fotografii podwodnej Marka Dulewicza. W sobotę w ramach zlotu zorganizowany został Wielki Bal Morsów pod hasłem "Wodny świat". Pierwsze miejsce w Turnieju Mrozoodpornych, rozgrywanym na plaży w Mielnie, zdobył, tak jak w ubiegłym roku, klub morsów "Biały Miś" z Jastrzębia-Zdroju.

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie organizowany jest od 2004 r. W pierwszym uczestniczyło 122 morsów z 22 miejscowości, w ubiegłorocznym udział wzięło ok. 3,5 tys. osób, a w finale do Bałtyku weszło 3 tys. 212 morsów. Do Mielna należą dwa rekordy Guinnessa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu. Oba zostały ustanowione podczas MZM. Pierwszy w 2010 r., gdy do wody weszły 1 tys. 54 osoby, a drugi w 2015 r., kiedy w Bałtyku wykąpały się 1 tys. 799 morsów


IMG_2275.jpeg IMG_2278.jpeg IMG_2276.jpeg IMG_2280.jpeg