Życzenia z okazji Dożynek


Szanowni Starostowie Dożynek, Drodzy Rolnicy , Szanowni Państwo !

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obyczajów, który jest wpisany w tradycję polskiej wsi. Dożynkowy wieniec i bochen chleba symbolizują wspólnotę oraz solidarność międzyludzką, wyrażają wdzięczność wobec Boga, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi.

Tegoroczny trud rolnika jest obciążony nie tylko pracą, ale także trudnymi warunkami pogodowymi. Ulewy i nawałnice sprawiły, że zasiane ziarno nie wszędzie udało się zebrać.

Drodzy Rolnicy, Szanowni Państwo,
jedyną rzeczą, o którą codziennie się modlimy jest chleb powszedni.

Dlatego trzeba uczynić wszystko, aby ten symboliczny chleb dzielony był sprawiedliwie, aby starczyło go dla każdej rodziny.

Dziękuję tym, którzy dbają o to, by owoce pracy rąk ludzkich były dzielone sprawiedliwie i nie zmarnowały się. Piękna polska tradycja nakazuje bowiem dzielić się chlebem, gdyż ten gest jest wyrazem przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi.

Gospodarzom oraz Rolnikom i działkowcom składam życzenia zdrowia i pomyślności. Niech dzisiejsze święto będzie okazją do wspólnej zabawy oraz rozmowy, a jego atmosfera towarzyszy nam przez cały rok.

,,Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika,, mówił Wielki Polak – Jan Paweł II – niech te słowa przyświecają nam nie tylko dzisiaj ale i przez cały rok.

Szczęść Boże !

Wójt Gminy Tułowice

Andrzej Wesołowski

Korona dożynkowa1.jpeg