„LASAMI, ŁĄKAMI...”


„LASAMI, ŁĄKAMI...” Trasa pieszo-rowerowa
długość: 14,5 km
oznaczenie: linia czerwona pojedyncza

  1. Szpitalik – willa Erharda Schlegelmilcha, jednego z właścicieli tułowickiej fabryki porcelany, wybudowana w 1912 roku, zwana powszechnie Szpitalikiem. W budynki od 1999 roku mieścił się dziecięcy oddział Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Opolu.
  2. Strzelnica.
  3. Duży Kamień.
  4. Biały Krzyż.
  5. Zielony Krzyż.
  6. Czerwony Krzyż.
  7. Brama Rudecka.
  8. Kamieniołom Rutki.
  9. Kamieniołom Ligota Tułowicka.

Łąkami, lasami.jpeg

Lasy na terenie Gminy Tułowice stanowią północno-wschodnią część pradawnej Puszczy Niemodlińskiej, obecnie największego kompleksu leśnego po lewobrzeżnej stronie rzeki Odry o łącznej powierzchni przekraczającej 34 000 ha. Współcześnie lasy te nazywa się Borami Niemodlińskimi – są one drugim co do wielkości kompleksem leśnym w województwie. Leśne drogi, którymi podążycie w kierunku wyjątkowych terenów borów, to zachęta nie tylko do spaceru czy rowerowych eskapad, ale i do sięgnięcia po będące na wyciągnięcie ręki owoce lasu: jagody i grzyby.
Tajemnicze barwne krzyże, które spotkacie po drodze, są niewątpliwą pamiątką minionych czasów. Co jednak naprawdę oznaczają: dowód posadowienia na tych terenach, podziękowanie za uchronienie przed zarazą czy też błagalny krzyżyk?