Dożynki Gminno – Parafialne w Tułowicach Małych


         Jak co roku rolnicy z terenu naszej gminy, a wraz z nimi mieszkańcy obchodzili Dożynki Gminno – Parafialne, które w tym roku odbyły się w Tułowicach Małych. Barwny korowód przejechał ulicami Tułowic wprost pod kościół parafialny, gdzie odprawiona została msza dziękczynna za tegoroczne plony w intencji wszystkich parafian. Podczas mszy świętej Ksiądz Proboszcz Norbert Niestrój poświęcił korony dożynkowe jak również nowy wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej w Tułowicach. Tradycyjnie na koniec mszy starostowie dożynek Marta Gola – Kaleta oraz Henryk Gałkowski częstowali wszystkich obecnych chlebem dożynkowym wypieczonym z mąki przygotowanej ze zbóż z  tegorocznych żniw. Po mszy korowód prowadzony przez Dziecięco – młodzieżową Orkiestrę Dętą z Dobrzenia Wielkiego przejechał na boisko w Tułowicach Małych, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

Po oficjalnym otwarciu Dożynek Gminno – Parafialnych przez Wójta Andrzeja Wesołowskiego, przekazaniu nominacji starostom dożynek oraz powitaniu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Poseł Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Tomasz Kostuś, przedstawiciel Wojewody Opolskiego, delegacja z partnerskiej gminy Bělá pod Pradědem, której przewodził Starosta Miroslav Kružík, przyszedł czas na część artystyczną obchodów.

Zebrani mieszkańcy gminy wysłuchali występów Dziecięco – młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dobrzenia Wielkiego, zespołów "Szumiący Bór" i "Szydłowianki" oraz Góralskiej Kapeli spod Grojca. W między czasie odbył się konkurs koron żniwnych, korowodów dożynkowych, scenek rodzajowych i najpiękniejszych posesji oraz wiejskie igrzyska sołectw naszej gminy.

W „Konkursie koron żniwnych” I miejsce zajął Szydłów, II miejsce Skarbiszowice i III miejsce przypadło Goszczowicom.

W „Konkursie korowodów dożynkowych” I miejsce przypadło Goszczowicom, II miejsce zajął Szydłów natomiast III miejsce zdobyła Ligota Tułowicka.

W konkursie „Scenka rodzajowa” I miejsce zajęła Elżbieta Gałkowska, II miejsce mieszkańcy bloku – klatki 2C i 2D, III miejsce przypadło Grażynie Tyderka za przystrojenie balkonu w bloku 2A.

W konkursie „Najpiękniejsza posesja” Komisja Konkursowa przyznała nagrodę za wystrój świetlicy wiejskiej.

 Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wiejskie igrzyska sołectw, na które składały się takie konkurencje jak ślizgi drużynowe na deskach, piłowanie drewna, wbijanie gwoździ, rzut kaloszem Wójta czy zbieranie ziemniaków. W igrzyskach brały udział mieszane drużyny czteroosobowe. Zwyciężyła reprezentacja Sołectwa Szydłów w składzie: Marianna Mierzwiak, Barbara Morcinek, Jan Mierzwiak i Andrzej Duda. Drugie miejsce wywalczyło Sołectwo Ligota Tułowicka w składzie: Monika Matusik, Katarzyna Nowak, Wojciech Gabruk i Krzysztof Wocka. Ostatnie miejsce na podium przypadło Sołectwu Tułowice Małe w składzie: Marta Gola – Kaleta, Joanna Tlałka, Jarosław Kaleta i Jan Bubel.

Zwyczajowo Dożynki Gminno - Parafialne zakończyła zabawa taneczna.

W przyszłym roku gospodarzem Dożynek Gminno – Parafialnych będzie Sołectwo Skarbiszowice więc już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy i obchodzenia święta plonów.


Link do galerii zdjęć poniżej

Dożynki 2016 - Tułowice Małe