Dni Tułowic 2016


         Za nami Dni Tułowic, pogoda dopisała, a mieszkańcy naszej gminy chętnie wzięli w nich udział. W sobotę 21 maja odbyła się uroczysta część obchodów. Podczas uroczystej sesji Rady Gminy, świętowaliśmy 10 – lecie współpracy Tułowic z niemiecką gminą Wendeburg. Wspomnień czar został uwieńczony podpisaniem przez Pana Wójta Andrzeja Wesołowskiego i Panią Zastępcę Burmistrza Rosemarie Waldeck deklaracji dalszej współpracy pomiędzy naszymi gminami. W trakcie sesji miało miejsce jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie. Radni Gminy Tułowice jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na podjęcie działań zmierzających do nadania miejscowości Tułowice statusu miasta. Dzięki tej uchwale rozpoczyna się długi proces starań, który obejmie przede wszystkim konsultacje z mieszkańcami, a następnie zgromadzenie wszelkich wymaganych dokumentów. Na uwagę zasługuje fakt, iż obecny na sesji Pan Tomasz Kostuś, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, zobowiązał się do poparcia naszych starań oraz przedstawienia ich pozostałym posłom z Opolszczyzny aby i oni dołączyli się do merytorycznych działań niezbędnych w tej kwestii.

Po sesji wszyscy chętni mogli zwiedzić przyszłe muzeum porcelany śląskiej, gdzie z opowieści, właściciela obiektu, Pana Piotra Gerbera mogli przekonać się jak bardzo historia i rozwój Tułowic związane są z produkcją porcelany w naszej miejscowości.  Kto uważnie słuchał mógł dowiedzieć się dlaczego starsi mieszkańcy naszej gminy okolice ulicy Poprzecznej nazywają Pekinem.

Uroczystą część obchodów zakończyła msza Hubertowska w intencji wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości. Po raz pierwszy oprawę mszy stanowiła ponad 30 osobowa Orkiestra Dęta z Komprachcic.

Obchody Dni Tułowic to nie tylko oficjalne spotkania, uściski rąk i gratulacje, to przede wszystkim czas świętowania i zabawy dla nas wszystkich. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Wielbiciele sportu mieli do wyboru: tenis ziemny, piłkę nożną, zawody sportowo – pożarnicze, piłkę ręczną a dla relaksu zawody wędkarskie. Kto zaś ceni kulturę i prezentacje artystyczne nie mógł narzekać na nudę, gdyż wachlarz wyboru był niezwykle szeroki: od Konkursu Literacko – Plastycznego poprzez Opolski Festiwal Łowiecki, prezentacje artystyczne Przedszkola Publicznego, Gminnego Zespołu Szkół, Tułowickiego Ośrodka Kultury, po występy zespołów „A Tu Per Tu”, „Systematic” i gwiazdę tegorocznych obchodów Norbiego. Jak co roku Dni Tułowic zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na obchody Dni Tułowic 20 i 21 maja 2017 roku tym bardziej, iż będziemy świętowali 25 – lecie istnienia Gminy Tułowice.